Nejpálivější chilli papričky

Trinidad Moruga Scorpion Red

Las Crusec (Nové Mexiko) – V hotelu Encanto byl vyhlášen Paulem Boslandem nová nejpálivější chilli na světě Trinidad Moruga Scorpion Red. V sušených plodech papričky Moruga Scorpion bylo naměřeno neuvěřitelných 2,009,231 SHU a byla tak poprvé překonána hranice dvou milionů jednotek SHU. Na internet zprávu umístil známý pěstitel a šlechtitel chilli Jim Duffy z Lakeside v Californii, který také stojí za projektem Refining Fire Chiles Od počátku byl Moruga Scorpion šlechtěn pro získání Guinessova rekordu. Rostliny použité ke šlechtění pečlivě kontroloval Gregory Reeves tak, aby žádná neměla méně jak jeden milion SHU.

Dorset Naga

Roku 2006 BBC2 nechala zpracovat pro svůj pořad chromatografickou HPLC analýzu  několika chilli papriček viz. tabulka níže. Analýzu provedla Warwick Horticulture Research International.  Výsledkem měla být odpověd na otázku, která chilli paprička je tou nejpálivější na světě. Dne 20. října 2006 byl výsledek prezentován v pořadu Gardeners’ World. Vítězem testu s obsahem 1.598.227 SHU se stala tehdy ještě velmi mladá a neznámá paprička Dorset Naga, za kterou stojí Michael a Joy Michaudovi ze společnosti Peppers by PostDorset Naga vznikla několikaletým šlechtěním z původní bangladéšské chilli papričky Naga Morich.
Zmínku o provedeném testu lze dohledat na stránkách šlechtitele a nebo jednoduše zde.

  1. Chilli ‘Dorset Naga’, 1,598,227 SHU
  2. Chilli ‘Caribbean Red Hot’, 530,283 SHU
  3. Chilli ‘Orange Habanero’, 487,672 SHU
  4. Chilli ‘Fiesta’ (grown outdoors), 286,185 SHU
  5. Chilli ‘Scotch Bonnet’, 265,054 SHU
  6. Chilli ‘Apache’, 103,282 SHU
  7. Chilli ‘Fiesta’ (grown indoors), 102,328 SHU
  8. Chilli ‘Paper Lantern’, 85,486 SHU
  9. Chilli ‘Adorno’, 67,726 SHU
  10. Chilli ‘Etna’, 65,937 SHU

Chilli „HP22B“

Rok 2011 lze zhodnotit jako období bohaté na soupeření mezi šlechtiteli chilli papriček o post nejpálivější papričky na světě. Dne 13.listopadu 2011 oznamuje Ed Currie (Pucker Butt Pepper Company) z Jižní Californie, že jeho chilli paprička s pracovním názvem „HP22B“ v testech přesáhla hodnotu 1,5 mil. SHU. Neoficiálně tak spatřila světlo světa nová nejpálivější chilli paprička překonávající dosavadní australskou královnu Trinidad Scorpion Butch T z března roku 2011.

Chemická analýza byla provedena na Winthrop University a nyní se čeká na oficiální potvrzení a zanesení výsledku do Guinessovy knihy rekordů.

Hon na prestižní ocenění nejpálivější chilli papričky na světě, které s sebou nese i nemalé finanční zhodnocení pro šlechtitele i pěstitele tedy intenzivně pokračuje. Která paprička to bude příště…?

Trinidad Scorpion Butch T

Od 1.3.2011 je nejpálivější chilli papričkou oficiálně potvrzenou záznamem v  Guinessově knize rekordů Trinidad Scorpion Butch T z  The Chilli Factory (Austrálie). Chemickou analýzu – vyskoúčinnou kapalinovou chromatografii s elektrochemickou detekcí (HPLC-ED) prokazující rekordní koncentrace kapsaicinu, kterého bylo analyzováno 1,463,700 Scovilleho jednotek pálivosti – SHU, provedla laboratoř EML Consulting Services.
Butch T na konci názvu jinak poměrně známé odrůdy chilli papričky Trinidad Scorpion nese jméno pěstitele Butch Taylora, který je považován za „otce“ nového mutanta Trinidad Scorpion Butch T.

Naga Viper chilli

V listopadu 2010 provedla laboratoř HRI Mineral Analysis Laboratory z Wawricku (Anglie) chemickou analýzu chilli papričky Naga Viper, u které stanovila obsah kapsaicinu na 1,382,118 Scovilleho jednotek pálivosti – SHU a 25.2.2011 byla vyhlášena nejpálivější chilli papričkou na světě. Tento post obhajovala pouzde jeden jediný týden. Za touto novou hybridní chilli stojí pěstitel Gerald Fowler, kterému se podařilo zkřížit tři druhy nejpálivějších chilli papriček a to Naga JolokiaNaga Morich a Trinidad Scorpion.

Infinity Chilli Pepper

15.2.2011 proběhla v médiích krátká zpráva o nové rekordmance Infinity Chilli Pepper vypěstovanou Nickem Woodsem z Fire Foods (Anglie). Infinity Chilli stačilo k překonání rekordu 1,067,286 Scovilleho pálivých jednotek – SHU. Tato chili paprička, o které se též tvrdilo, že její prvenství bylo podvrh, měla jepičí život, protože již za deset dní ji překonala Naga Viper.

Bhut (Ghost) Jolokia

Pěstitelé chilli z Assamu v Indii společně s Chile Pepper institutem analyzovali u veřejnosti známější chilli papričku Bhut Jolokia s výsledkem 1,041,427 Scovilleho pálivých jednotek – SHU. A v roce 2006 byla zařazena do Guinessovy knihy rekordů jako nepálivější chilli světa. Na internetu se i dnes běžně setkáte s tím, že Bhut (Ghost) Jolokia je stále uváděna jako nejpálivější, což ovšem již nějakou dobu jak víme není pravda.

copyright © 2024 Trinidad Scorpion Butch T - Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů